Dlaczego komornik blokuje konto bankowe? Zablokowane konto przez komornika, czyli kiedy komornik może zablokować konto?

Konto zablokowane przez komornika - czyli zajęcie rachunku i jego blokada. Dlaczego komornik blokuje konto?

Patrząc na egzekucje komornicze, niewątpliwie zajęcie konta przez komornika jest jednym z tych najczęściej występujących jego typów. I choć większości z nas wydaje się, iż cała kwota znajdująca się na rachunku w banku może zostać zajęta, tym samym wierzyciel w ten sposób może odzyskać cały dług, to w gruncie rzeczy sprawa ta jest nieco bardziej skomplikowana. Jak jest więc kwota wolna od zajęcia? Jak wygląda egzekucja z rachunku bankowego? Czy komornik sądowy Gdańsk może odzyskać w ten sposób całe zadłużenie i tym samym dłużnik poprzez tę formę egzekucji może spłacić dług? Na te wszystkie pytania odnośnie spłaty długu w toku postępowania egzekucyjnego postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jak przebiega zajęcie konta bankowego? Czy komornik może zająć całość zgromadzonych na koncie pieniędzy?

Zajęte przez komornika konto, to niewątpliwie duży problem dla dłużnika, jednak musi mieć on świadomość tego, iż skoro ma on niespłaconą należność wobec wierzyciela i jej nie spłaca, prędzej czy później taka sytuacja nastąpi. Jak więc wygląda blokada konta bankowego przez komornika sądowego z Gdańska? Czy komornik może zająć środki z każdego tytułu, począwszy od świadczeń, przez wynagrodzenie o pracę, po inne wpływy prywatne?

Kluczowe znaczenie ma wyrok sądu lub nakaz zapłaty, zaopatrzony klauzulą wykonalności. Tylko w ten sposób wierzyciel może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Najpierw więc musi on przejść przez procedurę sądową, aby następnie mógł on skorzystać z pomocy komornika. W pierwszej kolejności, aby komornik mógł zająć konto, musi dowiedzieć się, gdzie dłużnik je posiada. Wystarczy złożyć wniosek do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych, aby dostać pełen wykaz kont, zarówno w bankach, jak również i w SKOK - ach. Mając już informację odnośnie konta i numeru rachunku, dalej kierowane jest pismo do banku, iż konto na wniosek komornika zostało zajęte. Istotne jest tutaj to i warto wiedzieć, iż zostają zablokowane tutaj zarówno środki na koncie, jak również i środki przyszłe, które na to konto wpłyną. W wyniku takiej egzekucji, gdzie występuje status: konto bankowe zablokowane, jego wierzyciel ma duże w zakresie jego wykorzystania ograniczenia. Odpowiednią kwotę komornik przelewa na rachunek komornika i dalej stosowną kwotę wysyła do wierzyciela. To właśnie za pośrednictwem komornika odbywa się przelew danych środków pieniężnych.

Istotne jest to, iż komornik nie może zabrać wszystkich pieniędzy. Aktualnie do dyspozycji dłużnika należy pozostawić na koncie równowartość 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2022 ta kwota wynosi 2257,50 zł. Wyjątkiem są jedynie alimenty, bowiem w ich przypadku komornik może zająć wszystkie wpływy, poza świadczeniami, które są wyłączone z egzekucji komorniczej.

Zablokowane konto dłużnika - kiedy komornik może zablokować konto bankowe?

Walka wierzyciela z dłużnikiem może być bardzo długa. W pierwszej kolejności powinno się dążyć do porozumienia z dłużnikiem, aby ustalić plan, który pozwoliłby spłacać zadłużenie odpowiednio do możliwości finansowych dłużnika. Jeśli jednak nie ma możliwości odzyskania w ten sposób pieniędzy, wówczas wierzyciel składa wniosek do sądu i otrzymuje w ten sposób prawomocny wyrok, gdzie dalej możliwa jest egzekucja komornicza. Komornik nie może zająć konta bez postanowienia sądowego, ale konto może zostać zablokowane w chwili, gdy taki wyrok już jest. I bez względu na to czy dłużnik ma konto w danym banku X czy Y, procedura wygląda zawsze tak samo.

Blokada konta bankowego a odblokowanie konta

Jeśli komornik zajął konto dłużnika, to znaczy, że ma on zadłużenie wobec wierzyciela, którego nie spłaca. Konto zajęte jest w rękach komornika i to on decyduje o wszelkich wpływach, jakie na nie trafiają. Dłużnik nie może zamknąć konta, nie może pieniędzy wypłacić i nie może sam decydować o tym, co z daną kwotą pieniędzy zrobi. Kiedy jednak może takie konto zostać odblokowane? W sytuacji, gdy dłużnik spłaci zadłużenie lub jeśli zostanie zawarte porozumienie, co do samej spłaty długu w określonych ratach. Jeśli tak się stanie, następuje zaprzestanie egzekucji z rachunku bankowego.

Zajęcie komornicze konta bankowego przez komornika - czy komornik może tak odzyskać dług wierzyciela?

Jeśli konto zostaje zablokowane, komornik jednocześnie wzywa bank do zaprzestania dokonywania wypłat z rachunku i niezwłocznego przekazania zajętej kwoty na pokrycie należności na rachunek komornika. Wierzyciel w każdej chwili może za pośrednictwem komornika dojść do porozumienia z dłużnikiem, tak, aby ustalić plan działania w celu uregulowania zaległej płatności lub automatycznie po całkowitej spłacie zadłużenia plus kosztów komorniczych, takie konto może zostać odblokowane.

Zablokowane konto przez komornika - co z wynagrodzeniem z tytułu umowy o pracę?

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, kiedy dłużnik otrzyma zawiadomienie o zajęciu konta, ten od razu staje się jego zarządzającym. Jeśli chodzi o wynagrodzenie o pracę, komornik może zająć całą kwotę tylko w przypadku, gdy w grę wchodzą alimenty. W innym przypadku obowiązuje kwota wolna od zajęcia i na koncie należy pozostawić kwotę 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. Komornik może zabrać więc 25% z tytułu wynagrodzenia o pracę.

Zajęcie konta bankowego przez komornika - co z rachunkiem bankowym dłużnika?

Jeśli dłużnik ma dług, którego nie spłaca, musi się liczyć z tym, iż dopóki go nie spłaci wraz z ustawowymi odsetkami, jego konto będzie zajęte. Otrzymując pismo od komornika, ten powinien dołożyć wszelkich starań, aby swój dług spłacić. Kiedy to nastąpi, otrzyma od banku pismo zezwalające na uwolnienie środków i możliwość dalszego, swobodnego z niego korzystania.

Zablokowane konto firmowe w banku - zajęcie rachunku bankowego przez komornika

Będąc właścicielem konta firmowego, warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja, gdy konto zostanie zajęte przez komornika. Tutaj tak samo, jak w przypadku konta osobistego, konto przejmuje komornik, a bank jest zobligowany do zablokowania konta. Wysyła on należność z konta w terminie 7 dni od rozpoczęcia egzekucji.

Egzekucje komornicze w formie blokady konta bankowego przez komornika - walka komornika o odzyskanie długu dla wierzyciela od dłużnika

Rolą komornika jest dążenie do odzyskania długu od dłużnika wobec wierzyciela, na mocy postępowania sądowego. Wszelkie egzekucje komornicze muszą odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, ustawami i kodeksem postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r . Jeśli chodzi o zajęcie konta, środki od razu są blokowane i to komornik zaczyna zarządzać pieniędzmi dłużnika. Komornik wysyła niezbędne pisma do banków, w których dłużnik ma konta i w ten sposób zwiększa szansę na to, iż wierzyciel swój dług odzyska. Kiedy pieniądze z rachunku dłużnika znajdą się na koncie komornika, wówczas ten może zwrócić wierzycielowi jego należność.