Ściągnięcie alimentów – czyli jak napisać wniosek do komornika?

Kwestia alimentów od dziesiątek lat jest bardzo dużym problemem. Blisko 45% osób, które mają zasądzone alimenty, nie płaci ich. Kosztem tego cierpią zawsze małoletnie dzieci. W wielu przypadkach jedna ze stron urywa kontakt z dzieckiem, uważając jednocześnie, iż obowiązek alimentacyjny w takiej sytuacji przestaje istnieć. Są też i tacy rodzice, którzy na złość drugiemu, przestają płacić swoje zobowiązania, zupełnie nie zważając przy tym na dobro dziecka. W takich przypadkach kancelaria komornicza w Gdańsku, stanowić może bardzo dobry wybór, aby móc od dłużnika alimentacyjnego takie zobowiązanie ściągnąć i jednocześnie ,,zachęcić” go, do regularnych wpłat alimentów wobec swojego dziecka czy dzieci.

Gdy rodzic nie płaci alimentów…

Wraz z zakończeniem małżeństwa, podczas sprawy rozwodowej ustalona musi zostać kwestia opieki nad dzieckiem, jak również i zobowiązania alimentacyjnego jednego z rodziców, tego, z którym dziecko na stałe nie mieszka. W przypadku związków wolnych, wymaga to rozprawy, w której pod uwagę także bierze się opiekę nad małoletnim i kwestię wysokości płaconych alimentów. W przypadku, gdy pojawiają się problemy ze spłatą, w pierwszej kolejności, aby ,,zmusić” byłego partnera lub byłego małżonka do spłaty zobowiązań, należy uzyskać tytuł wykonawczy, który zaopatrzony będzie w klauzulę wykonalności. W ten sposób jeden z rodziców, który zajmuje się dzieckiem otrzymuje potwierdzenie, iż wyrok jest prawomocny. Na tej podstawie sprawą mogą zająć się komornicy w Gdańsku, których zadaniem jest dokonanie egzekucji komorniczej i odzyskanie niespłaconych alimentów.

sciaganie alimentow

Uzyskanie tytułu wykonawczego i wniosek egzekucyjny do komornika

W przypadku, gdy zasądzone jest postanowienie zabezpieczające alimenty, to ma już tytuł wykonawczy. Jeśli tego nie ma, tak jak wspomnieliśmy powyżej, należy wysłać do sądu wyrok alimentacyjny, aby została nadana klauzula wykonalności. Z takim dokumentem można udać się bezpośrednio do komornika, który taką sprawą może się już osobiście zająć.

Jaki komornik sądowy w Gdańsku będzie tutaj najlepszym wyborem? Czy szukać należy go samodzielnie czy zostaje on przydzielony na przykład względem zamieszkania? Aby sprawa mogła potoczyć się szybko i skutecznie, najlepszym wyborem jest kancelaria komornicza, która znajduje się blisko miejsca zamieszkania dłużnika. W ten bowiem sposób, komornikowi dużo łatwiej jest taką osobę prześledzić i jednocześnie skuteczniej od niej taki dług alimentacyjny ściągnąć.

Jak komornik ściąga dług od zadłużonego?

Każdy komornik w Gdańsku, który podejmuję sprawę związaną z odzyskaniem długu alimentacyjnego, najpierw podejmuje ,,oficjalne” prześledzenie majątku dłużnika. W tym więc celu kieruje on stosowne pisma między innymi do Urzędu Skarbowego, ZUS’u, CEPiK’u i do pracodawcy, u którego dłużnik jest zadłużony. Jego głównym bowiem zadaniem jest dokładne ustalenie, skąd pochodzi źródło dochodu dłużnika i jaka jest tego wartość. Na tej bowiem podstawie może zająć się odzyskaniem pieniędzy dla rodzica dziecka niepełnoletniego. W całej tej sprawie bardzo pomocna może być osoba, która taki wniosek egzekucyjny składa. Im więcej przedstawi w nim informacji i znanych faktów z życia dłużnika, tym łatwiej komornicy mogą o takie odzyskanie długu się ubiegać. Oprócz zaś oficjalnej strony związanej ze śledzeniem majątku i dochodów, komornik sądowy w Gdańsku sprawdza także dłużnika od strony nieoficjalnej, a więc poszukuje wszelkich innych form dochodu, jakie ten może z konkretnych źródeł otrzymywać.

Co powinno znaleźć się we wniosku egzekucyjnym?

We wniosku należy podać takie informacje, jak: imię i nazwisko dłużnika, miejsce zamieszkania, jeśli jest ono znane, numer PESEL i NIP, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą, miejsce pracy, jeśli jest zatrudniony. Istotne znaczenie ma także wskazanie numerów kont dłużnika czy wszelkich informacji dotyczących posiadanych nieruchomości. Istotne jest podanie we wniosku także wartości egzekucji. Określa się ją na podstawie sumy alimentów za cały rok, a więc kwotę miesięczną należy zawsze pomnożyć przez dwanaście. Jeśli w danym roku dłużnik zapłacił jakąś część alimentów, ta również musi być we wniosku podana, wraz z określeniem kwot i dat dokonanych przelewów czy wręczonych pieniędzy. Istotne jest także podanie numeru konta, na jakie zadłużenie to będzie zwrócone.

Kancelaria komornicza w Gdańsku to często jedyny sposób na to, by otrzymać dług alimentacyjny na dziecko. W większości przypadków udaje się komornikom takie pieniądze odzyskać, choć często zajmuje to sporo czasu. Jeśli nie ma możliwości odzyskania długu, rodzic dostaje alimenty z tak zwanego funduszu alimentacyjnego.