Komornik a przedstawiciel firmy windykacyjnej – różnice

Każda osoba, która jest wierzycielem i chce odzyskać swoje pieniądze od dłużnika, może to zrobić na określonej ścieżce postępowania. I tak wyróżnia się postępowanie pozasądowe, jak również i sądowe. Pierwsze zwane jest windykacją i tutaj w grę wchodzi firma windykacyjna, która podejmując czynności windykacyjne, próbuje odzyskać dług od konkretnej osoby. Drugie postępowanie opiera się na czynności kancelarii komorniczej. W takim przypadku na przykład komornik z Gdańska rozpoczyna czynności, które mają na celu również odzyskać dług, ale w nieco innej formie, na drodze postępowania sądowego.

Doprowadzenie do ugody z dłużnikiem

Główne zadanie, jakie spełnia firma windykacyjna opiera się na szukaniu jak najlepszego rozwiązania, tak, aby doprowadzić w efekcie finalnym do ugody z dłużnikiem, aby wierzyciel mógł odzyskać dług. Taka osoba może prowadzić własną działalność gospodarczą lub pracować dla firmy windykacyjnej na umowę. Windykator działa w imieniu wierzyciela. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż nie posiada on absolutnie żadnych uprawnień, które z kolei z mocy prawa posiadają komornicy z Gdańska. I tutaj widoczna jest zasadnicza różnica.

windykacja gdansk

Co może komornik, a czego nie może windykator?

Chcąc dogłębnie poznać rolę komornika i windykatora, należy przede wszystkim wskazać na to, czego windykatorowi nie wolno robić, a co kancelaria komornicza z Gdańska robić może.

Windykator nie może zajmować się majątkiem dłużnika, rozmawiać o zadłużeniu z innymi osobami, nachodzić dłużnika w pracy czy też wywieszać informacje o zadłużeniu w miejscach publicznych. Windykator absolutnie nie może wejść do mieszkania bez zgody jego właściciela. Bardzo często firmy windykacyjne popełniają rażące błędy i przekazują dłużnikom nieprawdziwe informacje dotyczące tego, jakie są konsekwencje niespłacenia przez nich długu. Nie ich rolą jest przekazywanie takich informacji. Absolutne też nie mogą oni straszyć, grozić czy nękać, a tym bardziej używać jakiejkolwiek siły fizycznej. Najczęściej działania firmy windykacyjnej mają na celu ustalenie z dłużnikiem harmonogramu spłat w taki sposób, aby ten był w stanie swoje zobowiązanie spłacić, a tym samym, by wierzyciel dług odzyskał. W przypadku, gdy żadne z czynności windykacyjnych nie przynoszą rezultatu, można złożyć wniosek egzekucyjny już do samego komornika.

Odpowiedni komornik sądowy w Gdańsku może więc podjąć egzekucję komorniczą, po uzyskaniu przez wierzyciela tytułu wykonawczego. Ten, co istotne, musi być opatrzony klauzulą wykonalności. Istotne w tym wszystkim jest to, iż komornik w Gdańsku, który świadczy swoje usługi, jest przede wszystkim funkcjonariuszem publicznym przy sądzie rejonowym i jest to główna różnica, w porównaniu do windykatora, który nie ma żadnych uprawnień i takim funkcjonariuszem nie jest. Wybierając kancelarię komorniczą, ta może wszcząć zarówno działania egzekucyjne w sprawach cywilnych, ale również i innych, opierając się na odrębnych przepisach. Działania komorników z Gdańska dają im zdecydowanie większe możliwości odzyskania długu. Ten bowiem może ściągnąć dług z dochodu dłużnika, z jego rachunku, a także z ruchomości czy nawet w przypadku większego zadłużenia z nieruchomości. Może on również wejść do domu, mieszkania czy firmy dłużnika bez jego obecności, w celu przeszukania danego miejsca. Może on sięgać po informacje o dłużniku od wszelkich możliwych organów, w tym administracji publicznej, podatkowej, od banków i wszelkich innych wspólnot, które mogą mieć jakąkolwiek wiedzę na temat majątku dłużnika.

Jak wygląda nadzór nad kancelariami komorniczymi i windykatorami?

W przypadku działań windykatora, zgłosić można wszelkie prowadzone przez niego nieprawidłowości na policję bądź do prokuratury. Co więcej, jeśli jego działania naruszają przepisy, konsument może zawiadomić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dzięki któremu windykator zostaje poinformowany o nieprawidłowym działaniu i natychmiastowej zmianie swojego postępowania. Jak sprawa wygląda, jeśli w grę wchodzi kancelaria komornicza w Gdańsku? Nad komornikami pełniony jest nadzór i tak, może to być nadzór judykacyjny, administracyjny i korporacyjny. Pierwszy zajmuje się oceną prawidłowości podejmowanych czynności egzekucyjnych, drugi ocenia pracę komornika, z kolei trzeci sprawdza sprawne działanie komornika, w tym terminowość, skuteczność postępowania czy rzetelność w wykonywanej przez niego pracy.